عملکرد دولت تعریفی ندارد/ دولت تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام گذاشت

نصر: فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه عملکرد اقتصادی دولت تعریفی ندارد، گفت: دولت تمام تخم‌مرغ‌ها را در سبد برجام گذاشت و هیچ تئوری جایگزینی هم برای آن تعریف نشد.

به گزارش نصر، برنامه تلویزیونی «چهل 57» شامگاه پنج‌شنبه (6 تیرماه) با حضور محسن مهرعلیزاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب و با محوریت استان آذربایجان شرقی به روی آنتن شبکه «شما» رفت.

مهرعلیزاده در این برنامه ابتدا به بیان خاطرات خود از دوران نوجوانی و جوانی در استان آذربایجان شرقی و تحولات مقطع پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و در ادامه، در خصوص راهکار تقویت صنایع کشور اظهار داشت: تنها راهکار موجود، تقویت بخش خصوصی است که دولت تصدی امور را به مردم واگذار کند و خودش در بعد کلان، سیاستگذار و ناظر باشد.

وی نقطه تشابه مدل‌های توسعه اقتصادی قبل و بعد از انقلاب اسلامی را «اتکا به نفت» خواند و گفت: تمام مدل‌های توسعه‌ای باید متکی بر ظرفیت‌های مناطق مختلف کشور باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه درخصوص وضعیت کشور در بعد توسعه سیاسی عنوان کرد: وضعیت توسعه سیاسی در کشور از منظر قانونی و ظرفیت‌های قانون اساسی، وضعیت خوبی است اما در عمل اینطور نیست.

مهرعلیزاده تصریح کرد: جمهوریت نظام می‌طلبد که احزاب پایه‌های قوی‌تری داشته باشند و تحزب امری پسندیده تلقی شود. وقتی تحزب رشد کند، دولت و مجلسی روی کار می‌آیند که نمی‌توانند از پاسخگویی فرار کنند.

وی در ادامه درباره علت ضعف صنعت خودروسازی کشور عنوان کرد: لازمه رشد صنعت خودروسازی کشور این است که ما جایگاه خودروسازی خود را در بین خودروسازی‌های بین‌المللی تعریف کنیم و بر اساس آن، برنامه‌مان را تعریف کنیم.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: اشکال موجود این است که وضعیت خصوصی‌سازی در کشور شفاف نیست و کارها به صورت خصولتی اداره می‌شود.

مهرعلیزاده در ادامه این برنامه، درباره راهکار مقابل با رانت‌خواری و مفاسد اقتصادی اظهار داشت: امیدواریم این اراده وجود داشته باشد که ارز تک‌نرخی شود و این اشکال 40 ساله یکجا متوقف شود. نباید زمینه رانت را ایجاد کنیم که کسی به سمت استفاده از آن بیاید.

وی ادامه داد: علاوه بر این، ساده‌سازی قوانین نیز به ویژه در حوزه صادرات و واردات باید انجام شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین در خصوص موضوع تحریم‌های اقتصادی اظهار داشت: مسئله تحریم فرصتی برای خودکفایی و روی پای خود ایستادن است؛ اگر ما بتوانیم میزان تولید داخل را به حدی تقویت کنیم که بخش عمده زندگی ما با ریال بگذرد و کمتر به دلار وابسته باشیم، آسیب خوردن ما از ناحیه تحریم‌ها به مراتب کمتر می‌شود.

مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که عملکرد اقتصادی دولت فعلی را چطور ارزیابی می‌کنید، تصریح کرد: متاسفانه باید گفت تعریفی ندارد؛ دولت تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام گذاشت، اما برجام بنا به هر دلیلی با این وضعیت روبرو شد.

استاندار سابق اصفهان افزود: تمام اتکای دولت به این بود که برجام به نتیجه می‌رسد، اما هیچ تئوری جایگزینی در مقابل آن تعریف نشد و در میان اجزای دولت نیز انسجام کافی وجود ندارد.

مهرعلیزاده همچنین با اشاره به اقدام اخیر دولت در کاهش تعهدات برجامی خود اظهار داشت: وضعیت فنی ما در حوزه هسته‌ای کاملا به قبل از برجام برگشت‌پذیر است و قدم خوبی هم برداشته شد، چراکه پذیرش قلدری طرف مقابل درست نیست.

سریع‌القلم: تصورات اشتباهی از برجام داشتند

گفتنی است پیشتر، برخی افراد نزدیک به دولت، انتقادات خود را نسبت به عملکرد دولت در برجام مطرح کرده بودند.

محمود سریع‌القلم که در زمان ریاست حسن روحانی بر مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست‌جمهوری، مشاور وی بود، تیرماه ۹۷ درباره برجام گفته است: همزمان با مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی، فضایی در کشور ایجاد شد که می‌گفت اگر برجام شکل بگیرد، تحریم‌ها برداشته می‌شود، سرمایه‌گذاری خارجی فوراً شروع می‌شود و همه مشکلات حل خواهد شد. این تصور از برجام از ابتدا اشتباه بود. من متعجبم که چرا موضوع به جامعه دقیق منتقل نشد؟ چرا خیلی صریح به افکار عمومی گفته نشد که ما با آمریکا چندین مسئله اختلاف‌برانگیز داریم و چرا نگفتیم که خیلی از این مسئله‌ها را نمی‌توانیم حل کنیم اما مسئله هسته‌ای را می‌توانیم حل کنیم؟

منبع : نصر نیوز

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.